Kolektory danych, o których mowa, są przeznaczone do przechowywania informacji o produktach, w tym dacie ich przywozu do sklepu / magazynu, dacie przydatności do użycia, cenie, producencie, itp. Stosuje się je np. podczas inwentaryzacji. Dane pozyskuje się np. poprzez skanowanie kodów kreskowych. Jak wspomniano, coraz większa ilość dostępnych funkcji czyni obsługę tychże urządzeń coraz bardziej skomplikowaną. Z drugiej strony stosowanie rozwiązań powszechnie znanych z komputerów czyni posługiwanie się tymi urządzeniami znacznie łatwiejszym.
Kolektory danych posiadają w większości ekrany dotykowe, co znacznie przyśpiesza ich obsługę. Posiadają zainstalowane systemy operacyjne tożsame z systemami operacyjnymi komputerów. Dzięki temu różnorodne funkcje wykonują w sposób zbliżony do komputerów. Zgromadzone dane przechowywane są w plikach, również odpowiadających tym standardowym, których obsługa jest powszechnie znana. Wszystko to są zalety, które znacznie ułatwiają posługiwanie się urządzeniami, o których mowa.
Poza ekranami dotykowymi, kolektory danych posiadają również klawiatury z podpisanymi odpowiednio klawiszami. Ich zastosowanie jest powszechnie rozpoznawalne, ze względu na fakt ich używania w standardowych komputerach, dlatego modele kolektorów wyposażone w klawiaturę są również proste w obsłudze.
Przydatność urządzeń gromadzących dane i informacje o produktach nie podlega obecnie dyskusji. Wszystkie większe punkty handlowe są w nie wyposażone. Kwestia obsługi, jak wykazano, także nie stanowi większego problemu.